Prosta i łatwa hodowla drzewka laurowego w warunkach domowych. Świeże liście laurowe kiedy tylko chcesz.
Liść laurowy- jest najstarszą rośliną na ziemi. W starożytnej Grecji wieńce z liści laurowych były wręczane zwycięzcom igrzysk olimpijskich.
Przyprawa o pięknym zapachu, której nie może zabraknąć w naszym domu.
Odkryjemy tajemnice uprawiania liści laurowych na parapecie . Uprawa ta jest łatwa, gdyż roślina nie wymaga dużej pielęgnacji.
Przygotowanie do sadzenia.
Mamy dwa rodzaje rozmnażania liści laurowych: pierwszy z nich polega na kupieniu nasion lub sadzonki, a drugi na kupieniu całego drzewka.
Kiełkowanie nasion jest dłuższe, ale bardziej ekscytujące.
Jak przygotować nasiona, aby odpowiednio kiełkowały.
Nasiona umieszczamy w roztworze nadmanganianu potasu do 4 dni aby pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów. Schowaj je w zwilżoną gazę na 5 dni i pamiętaj o namaczaniu jej wodą o temperaturze pokojowej. Gdy pojawią się pędy trzeba je rozmieścić w przygotowanej glebie. Głębokość dołów nie może być większa niż 1 cm. Doniczkę przykrywamy folią spożywczą, żeby miała ciepło i wilgotną glebę. Gdy pojawią się kiełki pamiętaj o odczepieniu foli.
Sadzenie
Roślina potrzebuje odpowiedniej gleby i częstego podlewania. Najlepiej użyć doniczki ceramicznej lub glinianej, ziemia może być zarówno uniwersalna jak i do kaktusów.
Pielęgnacja
1. Roślina nie powinna być w nasłonecznionym miejscu, latem możesz ją zasiać w ogródku czy na balkonie ale pamiętaj, żeby nie stała na pełnym słońcu.
2. Odpowiednia temperatura latem to 15-20oC, a zimną 10-15oC.
3. Roślina lubi wilgotne powietrze. Koło drzewka można postawić pojemnik z wodą i często pryskać nią drzewko.
4. Raz w miesiącu nawozimy glebę.
5. Latem podlewamy dwa razy w tygodniu, a zimą raz. Pamiętaj aby podlewać ciepłą wodą.
Zbieranie i suszenie liści.
Po czwartym roku dopiero zbieramy liście, najlepiej od listopada do grudnia, gdyż jest w pełni dojrzałe a zawartość oleju jest maksymalna.
Ścinamy gałązki i łączymy je razem, wieszamy w wentylowanym i nienasłonecznionym miejscu. Gdy liście wyschną odrywa się je, wkłada do szczelnego pojemnika i tak przechowuje.
Jeśli wysokość drzewka będzie 50 cm to możesz przyciąć ją do połowy korony. Co roku w drugiej połowie jesieni powtarzamy czynność.
Te proste zasady pomogą Ci w wyhodowaniu zdrowego i cudownego drzewka.