Dlaczego ręce drętwieją: 7 groźnych chorób, z tym związanych. Lepiej tego nie bagatelizować.

Niejednokrotnie każda osoba musiała zmagać się z odczuciem utraty czucia w rękach lub nogach, któremu najczęściej towarzyszy uczucie lekkiego pieczenia, czy mrowienie. Najczęściej przyczyną jest chwilowe upośledzenie krążenia krwi w danej kończynie, spowodowane uciskiem na naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Podczas zmiany pozycji lub rozpoczęcia poruszania zdrętwiałą kończyną przywracana jest czułość.

 

W przypadku zauważenia coraz częstszego, niemijającego odrętwienia kończyny należy zachować ostrożność i zdecydowanie nie bagatelizować objawów, ponieważ może to być jeden z sygnałów organizmu wskazujący na rozwijanie się poważnej choroby.

 

Przyczyny drętwienia dłoni :

 

Osteochondroza

Wszelakie wady części szyjnej kręgosłupa powodujące uszkodzenia nerwów, mogą wpływać negatywnie na ciało poprzez powodowanie drętwienia rąk, bóle głowy czy też problemy z koordynacją.
Aby temu zapobiec, należy przyjrzeć się swojej postawie a także wykonywać specjalną gimnastykę. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie udanie się do lekarza specjalisty aby poznać zweryfikować przyczynę.

 

 

Stwardnienie rozsiane.

Skutkiem uszkodzenia błon nerwowych mózgu oraz rdzenia kręgowego, dochodzi do zakłócenia przepływów impulsów nerwowych.
Ze względu na zmniejszone czucie, w rękach można odczuwać odrętwienie.  Jeśli zostały wykluczone wszelkie przyczyny drętwienia, należy umówić się na wizytę do lekarza neurologa.

 

Zespół cieśni nadgarstka. 

Jest to schorzenie często spotykane u osób, których zawód jest związany ze stałą, monotonną pracą rąk, np szwaczki, muzycy, czy programiści.
Ze względu na monotonne, powtarzające się ruchy wykonywane palcami, następuje obrzęk ścięgien, który przechodzi przez wąski kanał. Nerw jest w nim ściśnięty, przez co pacjent czuje odrętwienie i nieprzyjemne mrowienie, które nasila się rano.

 

 

Zakrzepica żył kończyn. 

Krwiste skrzepy sprawiają, że krew przepływa wolniej, dlatego dostarczanie substancji istotnych dla utrzymania funkcji kończyny jest zaburzone.
Zakrzepica pogłębia opuchliznę i inne poważne skutki, takie jak zgorzel czy separacja skrzepliny, dlatego ta choroba koniecznie wymaga odpowiedniego rozpoznania przez lekarza i skierowania na odpowiednie leczenie.

 

 

Niedokrwistość.

Jest to częsty towarzysz uszkodzenia krążenia krwi kończyn, co skutkuje odrętwieniem.
Nerwoból ramion, a także nieustający stan zapalny w otaczających go tkankach, mogą być przyczyną bólu, a także drętwienia.
Udar jest najniebezpieczniejszą przyczyną odrętwienia dłoni. Jeżeli towarzyszy mu również patologia w funkcjonowaniu kończyn dolnych, ból głowy, zaburzenia mowy oraz wzroku – w takiej sytuacji, należy niezwłocznie wezwać karetkę.

 

 

Przytoczone zostały główne możliwe przyczyny drętwienia dłoni. Jeżeli w dalszym ciągu odczuwasz zdenerwowanie na myśl o dyskomforcie kończyn nie tylko po niezbyt wygodnej pozycji podczas odpoczynku, należy niezwłocznie skonsultować to z lekarzem specjalistą.
Tego typu objawy nigdy nie powinny zostać zbagatelizowane, ponieważ mogą być jednym z objawów poważnej choroby.

 

Warto zadbać także o zdrowie swoich przyjaciół poprzez podzielenie się z nimi tym artykułem.


error: Content is protected !!